Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić – Rumia, woj. pomorskie

Rumia nie jest ani dużym, ani małym miastem. Według danych statystycznych, w tej miejscowości mieszka aktualnie około 47 tysięcy osób. Mimo takiej liczby mieszkańców, Rumia nie jest stolicą powiatu, a to czyni z niej największą aglomerację w Polsce, która nie pełni żadnej ważniejszej funkcji. Miasto znajduje się w powiecie wejherowskim i przechodzi przez nie droga krajowa nr 6, która prowadzi do Szczecina. Jadąc przez Rumię można dojechać również na półwysep helski, wystarczy tylko wjechać na drogę wojewódzką nr 216.

Sama miejscowość leży nad rzeką o nazwie Zagórska Struga. Ten akwen jest wykorzystywany w Rumi do hodowli pstrągów – jednej z najstarszych w kraju. Warto również wspomnieć, że Rumia razem z Wejherowem i Redą tworzą tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie.

Krótko o historii Rumi

Pierwsza informacja o Rumi pochodzi z dokumentu potwierdzającego nadanie tej miejscowości cystersom z Oliwy. Wystawił go książę Pomorza Gdańskiego Świętopełk mniej więcej w 1224 roku. Przez następne lata Rumia praktycznie się nie rozwijała, była jedynie własnością Klasztoru aż do I rozbioru Polski.

Rozwój Rumi przyspieszył dopiero w XIX wieku. To wtedy rozpoczęto budowę kolei, która ściągnęła nowych mieszkańców. Rumia zaczęła się dynamicznie rozrastać, jednak dalszą rozbudowę zatrzymał wybuch I wojny światowej. Po jej zakończeniu, do Rumi weszło polskie wojsko.

Przez całą II wojnę światową Rumia znajdowała się pod niemiecką okupacją, ale pod jej koniec, stoczono w tym miejscu ciężką bitwę zarówno dla wojsk Wehrmachtu, jak i Armii Czerwonej. Niemcy bronili się na ufortyfikowanej Górze Markowca, a radzieccy żołnierze starali się ją zdobyć. Walki trwały prawie 2 tygodnie i zginęło w nich łącznie 7 tysięcy osób.

Okres Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, to moment, w którym nadano Rumi prawa miejskie. Miejscowość stała się oficjalnie miastem w 1954 roku i jedną z ważniejszych aglomeracji w tym regionie.

Atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

W Rumi na pewno warto zobaczyć ruiny kościoła, który został zbudowany w XIII wieku. Niestety, zniszczono go  w 1945 roku podczas walk. Zachowało się tylko prezbiterium oraz kilka nagrobków z XIX i XX wieku. Inną historyczną budowlą jest tzw. Dworek Pod Lipami. Aktualnie pełni funkcję domu kultury, ale zbudowano go na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym. Chodząc po mieście należy odwiedzić wspomnianą już Górę Markowca, gdzie trwały zacięte walki – do tej pory są tam pozostałości po baterii przeciwlotniczej.

Jednak prawdziwą wizytówką współczesnej Rumi jest Stacja Kultura, czyli biblioteka na dworcu. Otwarto ją w 2014 roku i od tego czasu ciągle odbywają się w niej różne imprezy kulturalne, m. in. spotkania z autorami, koncerty czy prezentacje. Stacja Kultura została uznana za najpiękniejszą bibliotekę na świecie w konkursie zorganizowanym przez Library Interior Design Awards.

Nocleg i transport w Rumi

Rumia jest bardzo dobrze skomunikowana z Trójmiastem. Bez problemu można stąd dojechać Szybką Koleją Miejską (SKM) do Gdyni, Sopotu i Gdańska oraz w kierunku Wejherowa. Przez miasto przejeżdża też pociąg na Hel. Działa tutaj również komunikacja miejska, więc z łatwością idzie dotrzeć do różnych dzielnic.

W mieście funkcjonuje także wiele hoteli i mniejszych pensjonatów, zatem znalezienie noclegu nie będzie przeszkodą. Rumia ma dużo do zaoferowania, ale stanowi też dobry punkt wyjścia do zwiedzania innych, pobliskich miejscowości – szczególnie Trójmiasta oraz miasteczek na półwyspie helskim.